28 czerwca 2022

Historia cukru 

Czy jesteście w stanie sobie wyobrazić  życie bez cukru?

Chyba nie, prawda?

W obecnych czasach cukier jest tak pospolitym produktem, że znajduje się chyba w domu każdego z nas i ma szerokie zastosowanie.

 

Ale jak to wyglądało kiedyś i czy cukier zawsze był taki popularny i powszechnie dostępny?

 

Dawniej cukier był produktem elitarnym i luksusowym, zarezerwowanym tylko dla najbogatszych. Jego wygląd również znacznie odbiegał od tego, jaki znamy obecnie, podobnie zresztą było ze sposobem jego podawania.

Początki pojawienia się cukru przypadają na wiek XII p.n.e. W hinduskiej opowieści pod tytułem Ramajana opisano przyjęcie, na którym zjeść można było słodycze, wśród których znajdowała się trzcina cukrowa używana do żucia.

To Hindusi odkryli słodkie właściwości tej trawy, ale za pierwszych producentów cukru na świecie uznaje się Chińczyków. Persowie również rozkoszowali się słodkim smakiem trzciny, a syrop z niej pojawił się też u Egipcjan, Greków i Rzymian.

Początkowo cukrowi przypisywano właściwości lecznicze i magiczne, wierzono również, że ma on moc zatrzymania szeregu dolegliwości, które pojawić się mogą w układzie pokarmowym. Przez to również jego cena była bardzo wysoka i nie każdy mógł pozwolić sobie na jego zakup.

 

Wiek XI przyniósł ze sobą pojawienie się pierwszych magazynów, w których składowano cukier. Znajdowały się one w Wenecji i to z nich rozprowadzano ten produkt na całą Europę. Arabowie otworzyli również pierwszą rafinerię na Krecie, w której zajmowali się produkcją cukru na skalę przemysłową. Im również przypisuje się wymyślenie karmelu, który cieszy się popularnością do dzisiaj.

Cukier był wówczas surowcem tak cennym jak złoto czy srebro, można było się na nim dorobić, a miasta, które znajdowały się na cukrowym szlaku wprowadzały szczególny rodzaj podatku. Wpływało to na wzrost cen tego produktu, ale jednocześnie budziło coraz większe zainteresowanie i chęć posiadania go w swoim domu, czy na swoim dworze.

 

Kiedy cukier pojawił się w Europie?

 

Cena tego surowca spadła dopiero wtedy, kiedy zniknęła konieczność sprowadzania go z Dalekiego Wschodu. Zaczęto go produkować na Haiti, Madagaskarze i na Wyspach Kanaryjskich. 

Przez kilkadziesiąt lat trzcina cukrowa była jedynym źródłem, z którego pozyskiwano słodki surowiec. Dopiero w roku 1745 niemiecki chemik Anders Marggraf pozyskał go z buraków.

W miarę upływu lat okazało się, że cukier produkowany z buraków wyparł cukier trzcinowy z tego względu, Cukier z buraków mógł być  produkowany również w Europie.

Obecnie cukier jest produktem bardzo pospolitym i znajduje się w każdym domu. Istnieje również przesąd na mocy którego wprowadzając się do nowego mieszkania trzeba na parapecie postawić opakowanie cukru, co ma przynieść szczęście i pomyślność.

Musi się on również znajdować na każdym stole, najlepiej w atrakcyjnej wizualnie cukiernicy. Goście, którzy nas odwiedzają, często słodzą przygotowane przez nas napoje.

 

Bez cukru nie byłoby pysznych cukierków i czekoladek, które możecie kupić w naszym Figle Migle Candy Bar

 

A ty na jakie cukierki masz dzisiaj ochotę?

 

Wybieraj spośród cukierków z czekoladą, cukierków z orzechami, cukierków z alkoholem, cukierków z owocami oraz cukierków z chrupką. 

 

Cukierkowy zawrót głowy tylko w sklepie ze słodyczami Figle Migle!

 

Informacje

Opakowania

Cukierki

Poczwórne

Cukierki z owocami 

Cukierki z czekoladą

Cukierki z chrupką

Cukierki z orzechami 

Regulamin

Pojedyncze

Podwójne

Cukierki z alkoholem 

Weatfactory sp. z o.o.

ul. Południowa 47, 05-850 Domaniewek Pierwszy

+48 698 994 320, kontakt@figlemigle.eu

NIP 1182150650 | REGON 367931398 | KRS 0000687273

Czas i sposób dostawy

Formy płatności

Polityka prywatności