29 maja 2022

Historia czekolady 

Zapraszamy Was na krótką lekcję historii. Nuda? Nie z nami!

Gwarantujemy, że nasz wykład będzie najsłodszą lekcją w Waszym życiu!

Zaczynamy podróż w czasie!

 

Kiedy słyszysz słowo historia przed oczami zapewne masz obrazy królów, ciężkich bitew, wojen i wielkich wypraw. Jednak historia to nie tylko rzeczy, o których uczymy się na lekcjach w szkole. Dzisiaj, tytułując się Profesorami w dziedzinie słodyczy przedstawimy wam tą słodką stronę historii. Tematem dzisiejszej lekcji będzie historia czekolady! Notujemy! 

 

Każdy z nas, zna i uwielbia tą rozpływającą się w ustach słodką przekąskę, ale zapewne niewiele osób pogłębiło moment jej powstania.

Pierwszym, bardzo ważnym pytaniem jakie musimy zadać jest pytanie skąd pochodzi czekolada?

Żeby dobrze poznać jej historię musimy przeskoczyć na chwilę do Ameryki Łacińskiej… Licząca sobie 4000 lat historia czekolady ma swój początek w starożytnej Mezoameryce, czyli na obecnym terytorium Meksyku. To tam odkryto pierwsze drzewa kakaowca. Olmekowie, przedstawiciele jednej z najstarszych cywilizacji w Ameryce Łacińskiej jako pierwsi poznali tajniki przyrządzania czekolady z kakao.

Czekoladę pili podczas ceremonii lub stosowali ją w charakterze lekarstwa. Pochodzenie czekolady ma również swoje boskie korzenie… Majowie uważali czekoladę za napój bogów! I wiecie co? Wcale im się nie dziwimy! Aby przyrządzić ten nieziemski płyn używali prażonych i utartych ziaren kakaowych z dodatkiem papryczek chili, wody oraz skrobi kukurydzianej. Aztekowie zaś używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego.

 

Historia czekolady jest naprawdę bogata!

Nie każdy bohater nosi pelerynę... 

 

Zadajmy sobie bardzo ważne pytanie - kto wynalazł czekoladę? W 1828 Casparus van Houten Senior opatentował metodę proszkowania nasion kakaowca, a jego syn wynalazł proces alkalizowania czekolady zwany dutchingiem. Francis Fry z połączonego kakao, cukru i rozpuszczonego tłuszczu kakaowego wylanego do formy uzyskał pierwszą tabliczkę czekolady. Wynalazca czekolady nie jest tylko jeden. Ogromną wdzięczność musimy kierować do trzech powyższych Panów :) 

 

Wynalezienie czekolady z jakiego kraju pochodzi kakao to dwie różne kwestie. Kakao, a konkretnie drzewa kakaowca rosną w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Do Europy przywędrowało za sprawą odkryć geograficznych i Krzysztofa Kolumba. Obecnie drzewa kakaowca są uprawiane również w Azji i Afryce. Kakao historia jest bardzo ciekawa! Istnieje legenda, która mówi, że bóg Quetzalcoatl, znany jako Upierzony Wąż pewnego dnia zstąpił z nieba, aby przekazać ludziom mądrość i wręczyć im wspaniały prezent, el cacahuate, czyli drzewo kakaowca. 

 

Witamy w Europie!

 

A skąd w Europie wzięła się czekolada? Pierwszym europejskim krajem, do którego dotarła czekolada była Hiszpania. Nie jest znana dokładna data jej przybycia, ale według legendy hiszpański konkwistador Hernan Cortés przywiózł czekoladę do swojej ojczyzny w 1528 roku. Cortés wierzył, że odkrył czekoladę podczas swojej ekspedycji do Nowego Świata. Poszukiwał złota i bogactw, ale zamiast nich został obdarowany przez azteckiego władcę kubkiem cennego kakao. Cortés przywiózł ze sobą do Hiszpanii ziarna kakaowe. Chociaż czekolada nadal podawana była w formie napoju, jej hiszpańską wersję wzbogacono cukrem i miodem, aby złagodzić naturalnie gorzki smak. 

 

Historia czekolady w Polsce sięga czasów panowania Augusta II Sasa, który był jej wielkim miłośnikiem. Za jego czasów powstała w Polsce pierwsza kawiarnia. Najważniejszym momentem w historii polskiej czekolady był rok 1851, kiedy to Karol Wedel przy ulicy Miodowej 12 w Warszawie otworzył własny sklep. Przy sklepie funkcjonowała parowa fabryka pod nazwą: Parowa Fabryka Czekolady p.f. „C. E. Wedel”. Początkowo produkowane były karmelki śmietankowe, które reklamowano m.in. w Kurierze Warszawskim. Wkrótce czekoladowe wyroby Wedla stały się hitem. I tak pozostało do dziś. 

 

Słodka karta historii 

Historia powstania czekolady jest bardzo zaskakująca. Mamy nadzieję, że dzięki nam dowiedziałeś się o niej czegoś nowego. Nasi przodkowie zakochali się w tym bogatym smaku, a miłość ta przetrwała na szczęście dla nas, wiele lat.  Historia czekolady jest najsłodszą z możliwych historii. Naszym największym marzeniem jest to, by smak naszych zaskakująco pysznych cukierków dostępnych w naszym Figle Migle Candy Bar  również zapisał się na jednej z jej kart ;) 

Zajrzyj do naszego Candy Bar po słodkie upominki w postaci przepysznych cukierków z czekoladą.

 

Informacje

Opakowania

Cukierki

Poczwórne

Cukierki z owocami 

Cukierki z czekoladą

Cukierki z chrupką

Cukierki z orzechami 

Regulamin

Pojedyncze

Podwójne

Cukierki z alkoholem 

Weatfactory sp. z o.o.

ul. Południowa 47, 05-850 Domaniewek Pierwszy

+48 698 994 320, kontakt@figlemigle.eu

NIP 1182150650 | REGON 367931398 | KRS 0000687273

Czas i sposób dostawy

Formy płatności

Polityka prywatności