10 listopada 2021

Historia cukierków i dawne słodycze

Historia cukierków

 

Prawdziwym łasuchom i miłośnikom słodyczy ciężko wyobrazić sobie świat bez cukierków.

Dziś są dostępne we właściwie każdym sklepie spożywczym, jednak kiedyś nie była to tak oczywista kwestia. W jaki sposób powstały pierwsze cukierki? Jak wyglądały słodycze w dawnych czasach? Czym są tradycyjne polskie słodkości? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zostały zawarte w poniższym artykule.

Podróż po historii cukierków zaczyna się już w starożytnym Egipcie, a droga, którą przebyły w ciągu następnych kilku tysięcy lat, okazuje się być niezwykle ciekawa i pełna tajemnic. 

 

Skąd się wzięły cukierki?

 

 Już 4 tysiące lat temu starożytni Egipcjanie obtaczali daktyle w miodzie, wytwarzając pierwsze cukierki. W tamtych czasach nie były to produkty dostępne dla każdego. Rozkoszny smak słodkości zarezerwowany był dla arystokracji i wysoko postawionych urzędników. Dawne słodycze można było spotkać głównie przy specjalnych okazjach, takich jak wystawne przyjęcia organizowane przez starożytnych władców. Prawdziwy przełom w historii tego typu słodkości nastąpił tuż przed schyłkiem średniowiecza.

To właśnie wtedy cukierki nabrały bardziej współczesnej formy, cukier stał się produktem ogólnodostępnym, a epoka słodkiego szaleństwa, które trwa do dzisiaj, rozpoczęła się na dobre. 

 

Dawne słodycze

 

 Dawniej słodycze, a przede wszystkim cukierki miały nieco inną formę, o czym doskonale świadczą wspomniane wcześniej daktyle obtaczane w miodzie. We wczesnym średniowieczu we Włoszech popularne były między innymi galaretki, a nawet odpowiednio obrobione kwiaty z dodatkiem miodu. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego szybko zasłynęli w całej Europie ze swoich słodkich wyrobów. Kuchnia w tym regionie rozwijała się niezwykle szybko, a włoscy kucharze prześcigali się w komponowaniu coraz to ciekawszych przepisów. To właśnie w Mediolanie powstała receptura marcepanu, która z powodzeniem stosowana jest po dziś dzień. W XIX wieku podczas rewolucji przemysłowej ceny cukru zaczęły spadać, a wraz z tym popularną stała się obecna forma, w jakiej występują cukierki. Ich produkcja została szybko rozpowszechniona i coraz więcej fabryk skupiało się na wytwarzaniu słodkich wyrobów. Cukierkowa historia jest oczywiście o wiele bardziej rozbudowana, a właściwie każdy region świata nieco się w tej kwestii różni. To samo tyczy się słodyczy w Polsce, gdzie już Stanisław August Poniatowski uwielbiał kończyć swoje obiady wykwintnymi deserami. 

 

Tradycyjne polskie słodycze

 

 Tradycyjne słodycze w Polsce z czasem stały się produktami sławnymi na całym świecie. Typowe polskie słodycze to kultowe wyroby jak krówki, ptasie mleczko czy śliwki w czekoladzie. Przy okazji typowych polskich słodyczy nie sposób nie wspomnieć o miodzie, który znany był ze swojej jakości w całej średniowiecznej Europie. Ten były oczywiście głównie wytwarzany w celu produkcji alkoholu, jednak podobnie do swoich południowych sąsiadów polska szlachta lubowała się w owocach z dodatkiem pszczelego nektaru. Jeżeli chodzi o polskie cukierki, od zawsze prym wiodły doskonale wszystkim znane kukułki czy michałki.

 

W jaki sposób powstają cukierki?

 

 Produkcja cukierków jest różnorodna i skomplikowana. Głównym składnikiem jest oczywiście cukier, który poddany odpowiedniej obróbce i połączony z takimi produktami jak owoce, alkohol, czy orzechy tworzy mieszankę, której ciężko się oprzeć. Popularne są również cukierki czekoladowe, gdzie w zależności od użytego typu czekolady i dodatków można uzyskać najróżniejsze walory smakowe. Biała, deserowa czy wytrawna czekolada to tylko niektóre z jej gatunków, które w połączeniu z odpowiednimi składnikami nie dają szybko o sobie zapomnieć. Wyrób cukierków musi być przeprowadzany według odpowiednich procedur, tak aby smak nie odbiegał od normy i charakteryzował się zawsze wysoką jakością. Obecnie na rynku mamy prawdziwy cukierkowy boom. Producenci prześcigają się w smakach, formach i opakowaniach. Ładnie zapakowane cukierki owocowe lub czekoladowe mogą stanowić miły upominek dla nas samych lub bliskiej nam osoby.

 

Informacje

Opakowania

Cukierki

Poczwórne

Cukierki z owocami 

Cukierki z czekoladą

Cukierki z chrupką

Cukierki z orzechami 

Regulamin

Pojedyncze

Podwójne

Cukierki z alkoholem 

Weatfactory sp. z o.o.

ul. Południowa 47, 05-850 Domaniewek Pierwszy

+48 698 994 320, kontakt@figlemigle.eu

NIP 1182150650 | REGON 367931398 | KRS 0000687273

Czas i sposób dostawy

Formy płatności

Polityka prywatności