12 stycznia 2022

Składniki czekolady

Czekolada dla lepszego samopoczucia

 

 Nie od dziś wiadomo, że najlepszym lekarstwem na zły humor jest… czekolada! Biała, ciemna, mleczna, z owocami…. Istnieje wiele rodzajów czekolady, jednak wszystkie mają zbliżone do siebie składy. Jakie one są? W tym wpisie postaramy się przybliżyć czym są składniki czekolady.  Głównym składnikiem wchodzącym w skład czekolady są ziarna kakaowca. Kabosy, czyli owoce kakao, po zerwaniu są otwierane,  z wnętrza wydobywane są ziarna, które poddawane są fermentacji. Kolejnymi etapami produkcji są kolejno suszenie i prażenie, dzięki którym ziarno uzyskuje charakterystyczny aromat. Następnie ziarna kruszy się, pozbawia łusek i miesza aż do uzyskania półpłynnej konsystencji. Uzyskaną w ten sposób masę rozdziela się na masło kakaowe oraz proszek kakaowy. Sama czekolada powstaje z połączenia miazgi kakaowej, masła kakaowego oraz cukru.  W przypadku czekolady mlecznej dodatek stanowi mleko w proszku, a sama czekolada charakteryzuje się mniejszą zawartością miazgi kakaowej. Uzyskana masa, przed formowaniem podlega temperowaniu. Proces ten polega na roztopieniu czekolady, ochłodzeniu, a następnie ponownemu podgrzaniu, co pozwala na stabilizację tłuszczu kakaowego zawartego w masie. W wyniku tego procesu gotowy produkt uzyskuje ładny połysk, nie topi się w dłoniach i przyjemnie rozpływa w ustach.   

 

Garstka informacji o składzie

 

 Pytanie  z czego składa się czekolada po przeczytaniu naszego artykułu będzie wydawało się dziecinnie proste! Zawsze lepiej wiedzieć z czego składają się nasze posiłki. Skład czekolady delikatnie różni się w zależności od tego, jaki rodzaj wybieramy. Zazwyczaj różnice te to np. użyte nadzienie bądź ilość kakao, którego w czekoladzie ciemnej znajdziemy więcej niż w mlecznej.  Skład chemiczny czekolady jest bardzo bogaty. W jej skład wchodzą: tryptofan, glukoza, kofeina, teobromina oraz jony magnezu  – to właśnie one odpowiadają za poprawę naszego nastroju. W swoim składzie czekolada składniki mineralne również posiada! Są to: magnez, żelazo, cynk, fosfor, potas oraz wapń. Magnez odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie i przekazywanie sygnałów w układzie nerwowym. Ponadto, stanowi istotny budulec tkanki kostnej oraz pozwala utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi. Cynk bierze udział w regulacji pracy organów wewnętrznych – między innymi trzustki, co wpływa na prawidłowe wydzielanie insuliny. Systemowo cynk reguluje pracę układu krążenia – pomaga ustabilizować ciśnienie oraz zapobiega żylakom. Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie – odpowiada za wytwarzanie hemoglobiny oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego. Fosfor w organizmie pełni wiele ważnych funkcji. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek ustroju. Uczestniczy w produkcji energii, wpływa na rozwój i funkcjonowanie kości, mięśni i układu nerwowego. Wywiera istotny wpływ na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Potas reguluje poziom pH komórek, odpowiada również za właściwe przewodzenie impulsów nerwowych, a jego właściwy poziom ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego i naszego mózgu. Wapń jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. To podstawowy materiał budulcowy kości i zębów, ale również niezbędny aktywator wielu enzymów, który bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Reguluje też pracę układu nerwowego, ma wpływ na pracę mięśni i wydzielanie hormonów. Zajadanie czekolady wyjdzie nam na zdrowie!

 

Czekolada mleczna składniki posiada tak naprawdę bardzo podobne do wszystkich innych czekolad. Warto jest tu wspomnieć, że skład czekolady mlecznej regulowany jest również ustawą, która mówi, że powinna zawierać: nie mniej niż 30% masy kakaowej, nie mniej niż 25% suchej masy kakaowej ogółem, nie mniej niż 14% suchej masy mlecznej pochodzącej z częściowo lub całkowicie odwodnionego mleka pełnego, półtłustego lub odtłuszczonego lub śmietanki, śmietanki całkowicie lub częściowo odwodnionej, masła lub tłuszczu mlecznego, w tym nie mniej niż 3,5% tłuszczu mlecznego. Według prawa polskiego do czekolady mogą być dodane tłuszcze roślinne, np. shea czy palmowy.  Składniki pokarmowe czekolady muszą być zgodne z regulacjami prawnymi. Producenci każdego rodzaju czekolad muszą dostosować składy do przedstawionych przez rząd regulacji. Składniki odżywcze czekolady są bardzo różnorodne. Należą do nich: węglowodany (główne źródło energii, dla mózgu – jedyne), białko, magnez, żelazo, potas, cynk, miedź, mangan, niacyna, flawonoidy, teobromina, błonnik, antyoksydanty, fenyloetyloamina, witaminy A, E i z grupy B, kwasy omega-6. Sporo tego, prawda?  Warto zwrócić uwagę na teobrominę –  łagodzi ona kaszel, nie wywołując jednocześnie uczucia senności. Ta sama substancja wspomaga prawidłową pracę nerek i działa delikatnie moczopędnie. Już starożytni znali i wykorzystywali wszechstronne działanie czekolady – w gorączce, problemach trawiennych, bólach głowy i wielu innych dolegliwościach. Warto wiedzieć, że spośród wszystkich rodzajów słodyczy, czekolada zdecydowanie najmniej szkodzi zębom. Co więcej, okazuje się, iż zawiera substancje bakteriobójcze, które chronią przed próchnicą (w Japonii opracowano już nawet pastę do zębów z ekstraktem z kakao!). 

 

Jedzenie czekolady odmładza!

 

 W skład prawdziwej czekolady wchodzi również jedna z najcenniejszych substancji – flawonoidy. To silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia, likwidując stany zapalne i zapobiegając chorobom serca i nowotworom. Ponadto obniżają poziom tzw. złego cholesterolu (którego zbyt wysoka ilość prowadzi m.in. do miażdżycy) oraz regulują skurcze serca. Składnik czekolady poprawiający nastrój to serotonina. Czekolada sprawia, że w naszym organizmie zwiększa się ilość serotoniny. Badania lekarskie wykazały, że jej niedobór w organizmie przyczynia się  do rozwoju depresji, dlatego wskazane jest zjedzenie chociaż kawałka. Tak dla poprawy humoru i nastroju :)

Każdy składnik czekolady ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Jednak pamiętajmy, że tak jak z każdym smakołykiem należy zachować umiar. Optymalną dawką tego grzesznego lekarstwa jest 6,7 g dziennie, czyli mniej więcej tyle, ile waży jedna kostka. Tak wiemy, niestety jest to kostka, a nie cała tabliczka :)

 

Informacje

Opakowania

Cukierki

Poczwórne

Cukierki z owocami 

Cukierki z czekoladą

Cukierki z chrupką

Cukierki z orzechami 

Regulamin

Pojedyncze

Podwójne

Cukierki z alkoholem 

Weatfactory sp. z o.o.

ul. Południowa 47, 05-850 Domaniewek Pierwszy

+48 698 994 320, kontakt@figlemigle.eu

NIP 1182150650 | REGON 367931398 | KRS 0000687273

Czas i sposób dostawy

Formy płatności

Polityka prywatności